0 produkter / 0,00kr
0
Har du frågor kontakta kundtjänst: info@tshirt.nu. Kundtjänst vardagar 09 - 17
Så här fungerar det - Gör så här för att beställa T-shirt och kläder med tryck >>>
0 produkter / 0,00kr
0
Hem / Kundtjänst / Policy - Code of conduct
Vi har ett ansvar att försäkra sig om att de egna verksamheterna och leverantörernas verksamheter respekterar olika länders rättsliga bestämmelser, såväl som internationella organisationers syn på grundläggande rättigheter. Vår leverantörs Code of Conduct tillämpas på alla fabriker som är involverade i tillverkningen av våra produkter. Eftersom vi är medveten om att de lagar och kulturella villkor som fabriker världen över arbetar under varierar, definierar denna Code of Conduct grundläggande krav som alla fabriker måste följa för att tillåtas bedriva handel med oss.
Code of Conduct är en överenskommelse som våra leverantörer förbinder sig att efterleva. Den föreskriver bland annat att leverantören måste följa rättsliga bestämmelser och ger vår leverantör full tillgång till fabriker och uppgifter för att kunna utvärdera hur leverantören följer reglerna.
Vår Code of Conduct innehåller vidare bland annat förbud mot barnarbete och diskriminering, krav på grundläggande arbetsförhållanden, rätten att fritt organisera fackföreningar, bestämmelser om minimilön och övertidsbetalning, samt arbetstidsbegränsningar.
Vår leverantör är sedan 2008 medlemmar av Fair Labor Association (fairlabor.org). En internationell organisation som arbetar för att förbättra den sociala situationen och arbetsförhållandena i produktionsländer. FLA:s uppförandekod, efter vilken vår leverantör har utformat sin Code of Conduct, föreskriver samma grundläggande krav för alla leverantörer och gör det på så vis lättare att förverkliga krav, inträtta utbildningar, utföra utvärderingar och granskningar, och lättare för leverantörerna att leva upptill kraven.
Vår leverantör är medveten om hur nära relaterad affärsverksamheten är med lokala och globala miljöfrågor. För detta ändamål är vi aktivt engagerad i ”grön företagsledning”, en insats för att minska miljöhotet genom att tillämpa affärsplaner som införlivar miljöhänsyn. Specifikt utvecklar vi strategier för transport, miljövänliga kontor, förpackning, användning av kemikalier och ”grön” produktion.
Att utveckla och använda de renaste och mest effektiva transportsätten är någonting som Dahetra jobbar mycket med. Vi samarbetar med några av de störta transportföretagen på marknaden, som alla har miljöprogram för sin affärsverksamhet. Utvärdering av dessa miljöprogram är en viktig del vid upphandling av frakttjänster.
För att reducera miljöpåverkan slår koncernens olika företag samman så mycket som möjligt av Asientransporterna. Utöver detta är vår leverantör (NWG) medlem av Clean Shipping Project (cleanshippingproject.se), ett initiativ som har som mål att påverka skeppsrederierna att använda renare fartyg. Vi strävar också efter att minimera användningen av lufttransporter, vilka har mycket stor miljöpåverkan, till endast de situationer då det är absolut nödvändigt.
Nästan alla artiklar i vår Hurricane-kollektion är ÖkoTex certifierade. ÖkoTex fastställer att våra produkter är säkra produkter som inte skadar den som bär dem. Det gör att vi kan känna oss trygga när vi levererar Hurricane till dig som kund.
Alla våra produkter är infärgade med reaktiv färg, utan AZO-komponenter. Dessa komponenter är hudvänliga och förstärker garantin om att färgnyansen bevaras tvätt efter tvätt.
Det finns många skadliga kemikalier som vare sig syns eller känns före det är för sent. Tyvärr finns det idag skadliga produkter på våra nordiska marknader fast det finns många möjligheter vid produktion av textiler. ÖkoTex hjälper oss med detta och om du vill veta mer så kan du finna det på: www.oeko-tex.com
Vår kundtjänst har öppet alla vardagar 09:00-17:00.
Mailsupport alla dagar 07.00-21.00.
tshirt.nu / Wennbergs Reklamkommunikation
Besöksadress: Agneshögsgatan 24 | 591 71 Motala
Postadress: Box 5123 | 59105 Motala
Telefon: 0141-21 20 80
E-post: info@tshirt.nu
» Kundtjänst || » Villkor & frakter | » Om cookies | » Sitemap
© tshirt.nu / Wennbergs Reklamkommunikation.
Alla priser på sidan är inkl. moms i grundutförandet men du kan enkelt själv välja inkl/exkl moms.
Vi reserverar oss för ev. fel i uppgifter på siten, vi kollar alltid igenom din order.
Är det något som inte stämmer så kontaktar vi alltid dig för att säkerställa beställningen.